Érdekességek, statisztikák: Real Madrid – Atalanta

Mit mutatnak a számok? Milyen összefonódások vannak a két csapat játékosai között? Mit érdemes tudni a párharc előtt? Az UEFA részletekbe menő összefoglalója.

Az Atalanta sorozatban másodszor jutott el a legjobb 16 közé a Bajnokok Ligájában, ezúttal a 13-szoros rekordgyőztes Real Madriddal néz majd szembe, amely az elmúlt két kiírásban ebben a fázisban búcsúzott a sorozattól.

Az olasz együttes a hat csoportmeccséből hármat megnyert ebben az idényben. A csoportból második helyen való továbbjutás bebiztosításához egy Ajax elleni 1-0-s győzelem kellett az utolsó fordulóban, de a Liverpool elleni 5-0 a harmadik meccsnapon a klub történetének legnagyobb arányú európai veresége volt.

A Madrid ezzel szemben az első két meccsén mindössze 1 pontot gyűjtött be, de így is meg tudta nyerni csoportját, hiszen a következő négy találkozóját meg tudta nyerni. Az utolsó fordulóban lejátszott Borussia Mönchengladbach elleni meccsen elért 2-0-s győzelem segítségével csoportelsők tudtak lenni úgy, hogy a forduló előtt még a csoportból való kiesésre is megvolt az esélyük.

Ez a mérkőzés lesz a Madrid 100. egyenes kieséses összecsapása a Bajnokok Ligája történetében, a blancók az első klub, amely eléri ezt a mérföldkövet.

A két csapat most találkozik egymással először, ráadásul az Atalanta most játszik harmadszor spanyol csapat ellen UEFA-tornákon.

Atalanta:

• Az olaszok a D csoportban 3 győzelmet, 2 döntetlent és 1 vereséget számláltak. Mindhárom győztes meccsük idegenben született (Midtjylland (4-0), Liverpool (2-0), Ajax (1-0)). Bergamóban 2-2-t játszottak az Ajax-szal, kétgólos hátrányból felállva, 1-1-et a Midtjyllanddal, a Liverpooltól pedig 5-0-ra kikaptak.
  • Legutóbbi hét hazai BL-meccsükből mindössze kettőt nyertek meg, háromszor született döntetlen, és vereség a Sahtar ellen (2-1), illetve a Liverpool ellen (5-0). Mindenesetre összességében 3 vereséget számlálnak 24 hazai európai meccsükből, 12 győzelem és 9 döntetlen mellett.
  • Az előző idényben debütáltak a BL-ben, most pedig ismét bejutottak a sorozatba, miután harmadik helyen végeztek az olasz bajnokságban.
  • Az előző idényben a klub számára gyorsan le is zárulhatott volna a sorozat, hiszen első három meccsüket elveszítették (Dinamo Zagreb (0-4), Sahtar (1-2), Manchester City (1-5). Azonban egy City elleni hazai pontszerzés (1-1) megadta a kellő lökést a feltámadáshoz, és az olaszok a Dinamo 2-0-s legyőzésével és a Sahtar elleni idegenbeli 3-0-s sikerrel megcsípték a második helyet a csoportban a City mögött.
  • A legjobb 16 között aztán legyőzték a Valenciát 4-1-re hazai pályán, 4-3-ra pedig idegenben. Josip Iličić lett az első játékos, aki egy egyenes kieséses párharc második, idegenbeli mérkőzésén négy alkalommal is be tudott találni.
  • Úgy tűnt, hogy az Atalanta tovább menetel a negyeddöntőben is, amikor Mario Pašalić betalált a PSG elleni párharc első félidejében, ám a franciák a találkozó utolsó szakaszában kétszer is megzörgették az olaszok hálóját, így lezárva a nyitott kérdéseket.
  • Az Ajax elleni meccsük volt az 50. találkozójuk európai hadszíntéren, és a jelenlegi a nyolcadik sorozatuk a kontinenstornákon. Az 1987/1988-as idényben eljutottak a KEK-elődöntőig, három évvel később pedig az UEFA-kupa negyeddöntőjéig.
  • Az olaszok a legutóbbi 29 európai meccsükből mindössze hatot veszítettek el, 14 győzelem és 9 döntetlen mellett.
  • Az előző idényben lejátszott Valencia elleni kétmeccses párharc volt az egyetlen korábbi alkalom, hogy spanyol ellenféllel szemben léptek pályára.

Real Madrid:

• A Real Madrid a csoportkörben megszerzett tíz pontjából hatot az Inter ellen gyűjtött be, akiket 3-2-re győztek le hazai pályán, 2-0-ra pedig idegenben. Mindössze egy pontig jutottak első két csoportmeccsükön, miután 3-2-re kikaptak hazai pályán a Sahtartól, majd Benzema és Casemiro utolsó percekben szerzett góljainak köszönhetően 2-0-s hátrányból álltak fel a Mönchengladbach ellen. Az Inter elleni győzelmüket egy újabb vereség követte (Sahtar, 2-0), de a Gladbach ellen ugyanilyen arányban nyerni tudtak az utolsó fordulóban.
  • A Madrid így első helyen végzett a csoportjában, ami mindössze a második ilyen alkalom volt az elmúlt öt esztendőben, de összességében már a 17., amivel a Barcelona (21.) mögött a második helyen állnak.
  • A spanyol rekordbajnok (34) 25. alkalommal játszik a BL-ben, ez ugyanannyi, mint a Barcelona esetében. A blancók azonban mind a 25 idény során eljutottak az egyenes kieséses szakaszig, ami rajtuk kívül senkinek nem sikerült.
  • Ez a 13-szoros bajnok 51. európai kupasorozata, ami szintén rekord.
  • Az előző idényben Zidane csapata második helyen végzett a csoportban a későbbi döntős PSG mögött, 11 pontot szerezve. A legjobb 16 között kiszálltak a sorozatból, miután hazai pályán 2-1-es vereséget szenvedtek a Manchester Citytől.
  • Miután nyolc idényen át legalább a legjobb nyolcig eljutottak a sorozatban, a legutóbbi két alkalommal a legjobb 16 között szálltak ki a küzdelemből (Ajax, Manchester City). Ezzel vége szakadt egy rekordot jelentő 8 továbbjutásos sorozatnak a legjobb 16 között (9 győzelem, 8 vereség).
  • A Madrid legutóbbi 11 mérkőzéséből 10-et megnyert olasz ellenfelek ellen. Az egyetlen kivétel a Juventus elleni hazai 3-1-es vereség a 2017/2018-as idény negyeddöntőjének második meccsén. A Madrid mindenesetre a 3-0-s torinói győzelmének köszönhetően továbbjutott.
  • Az Inter elleni 2-0 a negyedik meccsnapon a csapat sorozatban ötödik győzelme volt olasz földön úgy, hogy azt megelőzően nyolc alkalommal sem tudtak győztesen távozni onnan (4 döntetlen, 4 vereség).
  • A Juventus elleni párharc volt a csapat utolsó kétmeccses párharca a sorozatban olasz együttes ellen. Összességében 13 győzelmet és 9 vereséget tudnak felmutatni ilyen párharcokból. Az utolsó hármat megnyerték (Juventus, Roma, Napoli) úgy, hogy előtte sorozatban nyolc kétmeccses párharcot buktak el olasz ellenfél ellen.
  • A Madrid a legutóbbi 10 BL-meccséből mindössze négyet nyert meg, emellett két döntetlent és négy vereséget számlál. A legutóbbi 17 meccsükből 7-et elveszítettek (7 győzelem és 3 vereség mellett).
  • A spanyol együttes a legutóbbi 29 európai idegenbeli meccséből 17-et megnyert, hetet elveszített.
  • Benzema második meccsnapon szerzett találata azt jelentette, hogy a francia játékos beállította Cristiano Ronaldo és Lionel Messi rekordját, hiszen sorozatban 16 BL-idényben be tudott találni.

Kapcsolódási pontok:

• Zidane 1996 és 2001 között a Juventus játékosa volt. Ebben az időszakban négyszer találkozott az Atalantával (2 győzelem, 1 döntetlen, 1 vereség), ez 1997/1998-as idényben aratott győzelem alkalmával kétszer betalált.
  • Luis Muriel (Granada, 2010/2011-es idény, Sevilla, 2017/2018-as idény) és Mario Pašalić (Elche, 2014/2015, kölcsönben) játszott Spanyolországban.
  • Muriel kétszer találkozott a Sevilla játékosaként a Madriddal, csapat 5-0-ra kikapott Madridban, de 3-2-re nyert hazai pályán. A Gironával 2017-ben 2-1-re nyerni tudott Madridban, Mojica győztes góljának köszönhetően.
  • Pašalić Elchéje 5-1-re kikapott idegenben és 2-0-ra hazai pályán a Madrid ellen, amíg a játékos Spanyolországban játszott.
  • Rafael Tolói és Casemiro csapattársak voltak a São Paulóban 2012-ben.
  • Nemzeti válogatottakban csapattársak Pašalić és Modrić, Gosens és Kroos, illetve Malinovskyi és Lunin.
  • Remo Freuler betalált Svájc színeiben Toni Kroos német csapata ellen a két együttes 3-3-as mérkőzésén a Nemzetek Ligájában, 2020 októberében.
  • Freuler Spanyolország ellen is gólt szerzett a két csapat 1-1-es döntetlenre végződő meccsén, ahol Sergio Ramos volt a spanyolok kapitánya, még 2020 novemberében.
  • Malinovsky szerezte Ukrajna tizenegyesgólját egy németek elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésen 2020 októberében, Kroos ott volt a másik csapatban.
  • Ramos két tizenegyest is értékesített egy Spanyolország – Oroszország barátságos meccsen 2017 november 14-én, miközben a másik oldalon Miranchuk is gólt szerzett. A végeredmény 3-3 lett.

Idény közbeni változások a BL-keretben:

Atalanta:

• Bekerült: Joakim Maehle (Genk), Boško Šutalo
  • Kikerült: Fabio Depaoli, Alejandro Gómez (Sevilla), Johan Mojica (Elche, kölcsönbe), Cristiano Piccini (Valencia, kölcsönidőszak vége)

• Bekerült: Iván Morante, Pablo Ramón
  • Kikerült: Luka Jović (Eintracht Frankfurt, kölcsön), Martin Ødegaard (Arsenal, kölcsön)

Egyéb hírek, információk:
Atalanta:

• Az Atalanta legutóbbi 14 bajnoki meccséből 8-as megnyert a hatodik forduló óta (addig öt döntetlen és egy vereség volt a mérlegük). Legutóbb a Napolit verték meg 4-2-re, hazai pályán.
  • Az Atalanta bejutott az olasz kupa döntőjébe, miután legyőzte a Cagliari (3-1), Lazio (3-2) és összesítésben a Napoli (3-1) együttesét. A május 18-as döntőben a Juventus lesz az ellenfelük.
  • A hatodik meccsnap óta mindössze egyszer nem szerzett gólt az Atalanta az olasz bajnokságban, egy Genoa elleni gólnélküli meccsen, még január 17-én. A legutóbbi 14 meccsükön ötször nem kaptak gólt.
  • Muriel legutóbbi 12 bajnokiján 10 gólt szerzett. A Napoli elleni hétvégi gólja azt jelentette, hogy legutóbbi kilenc bajnokiján, amelyen kezdőként lépett pályára, gólt szerzett.
  • Muriel jelenleg holtversenyben a harmadik helyen áll az olasz góllövőlistán, úgy, hogy eddigi 21 meccséből egyen sem töltött a pályán 90 percet. 15 alkalommal 45 percet vagy annál kevesebbet játszott.
  • Matteo Pessina első gólját január 3-án szerezte az Atalanta színeiben, a Sassuolo ellen. Azóta még kétszer betalált, a Napoli elleni kupa-visszavágón, február 10-én.
  • Pessina gólja volt az első 2019 januárja óta, hogy olasz játékos talált be a csapatban a bajnokságban. Az utolsó még Gianluca Mancini nevéhez fűződött.
  • Šutalo januárt 14-én szerezte meg első gólját az Atalanta játékosaként, a Cagliari elleni győzelem alkalmával a kupában.
  • Zapata december 20 és január 9 között öt bajnoki gólt szerzett öt meccsen, de a legutóbbi hét alkalommal mindössze kétszer volt eredményes, többek között a Napoli elleni hétvégi meccsen is betalált.
  • Hans Hateboer lábtörés miatt nem játszott január 23 óta, amikor a csapat 3-0-ra legyőzte a Milan együttesét.

• A Real Madrid a hatodik forduló óta 15 meccséből 10-et megnyert (2 döntetlen, 3 vereség), a legutóbb a Valladolidot győzték le 1-0-ra.
  • A csapat 2-1-es veresége a Levante ellen a csapat első bajnoki kudarca volt legutóbbi 14 meccsükön (11 győzelem, 2 döntetlen).
  • A Madrid két másik veresége a hatodik meccsnap óta a kupasorozatokban esett. 2-1-re kaptak ki az Athletic Bilbaótól a Spanyol Szuperkupa elődöntőjében január 14-én, és 2-1-re a harmadosztályú Alcoyanótól a Király-kupában, hat nappal később.
  • Sergio Ramos térdműtéten esett át térdsérülése miatt. A kapitány január 14 óta nem lépett pályára.
  • Carvajal február 14-én lépett pályára egy január 2-án elszenvedett sérülés után, ám 28 perc játék után ismét megsérült, és le kellett cserélni.
  • Miután Eden Hazard november 28 és december 30 között izomsérülés miatt kényszerült partvonalon kívülre, újabb sérülést szedett össze edzésen, és azóta sem lépett pályára.
  • Marcelo február 9-én szenvedett vádlisérülést a Getafe elleni 2-0-s győzelem alkalmával, azóta nem játszott.
  • Rodrygo térdsédülés miatt nem játszott már december 23 óta, ő még egy Granada elleni 2-0-s győzelem alkalmával dőlt ki.
  • Éder Militão, aki a Levante ellen játszott utoljára, ahol ki is állították, azóta pedig combizom sérülés miatt nem számíthatnak rá, amit edzésen szedett össze.
  • Valverde január 20 óta combizom sérülés, Odriozola pedig február 6 óta térdsérülés miatt szintén nem bevethető.
  • A legutóbbi sérült Karim Benzema, aki a Valladolid elleni bajnokit már kihagyta bokasérülés miatt.